Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  GLASS & CERAMICS / Glass / Glass 10695124



*

nr 1069 5124


Bengt Orup

(1916-1996), Sverige


10 pieces, "Stripe", Bengt Orup (1916-1996), Johansfors Glasbruk,


GLASS, 10 st. "Stripe", Bengt Orup (1916-1996), Johansfors Glasbruk


Bengt Orup, born 1916, dead 1996, Swedish painter, glass artist and graphic artist.

Estimate:

1500

Sold:

SEK 2200

Auction date:

Monday November 14 2016
at 19:27:37


  • Bid history
Time Bidder Bid
8/11 23:15:48 1      1.200 kr
9/11 02:48:51 2      1.100 kr
9/11 02:48:51 1      1.200 kr (Robot)
9/11 19:19:32 3      1.700 kr
11/11 16:26:47 4      1.500 kr
11/11 16:26:47 3      1.600 kr (Robot)
14/11 15:23:41 5      2.000 kr
14/11 17:31:03 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Nov 14

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal

  • Artist/Designer

Bengt Orup

Bengt Orup, born 1916, dead 1996, Swedish painter, glass artist and graphic artist.

Read more about Bengt Orup
  • Läs mer...
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt orup design glas johansfors glasbruk svensk glasdesigner svensk glaskonst svensk glaskonstnär svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige




Ladda ner broschyr